2020 Salute Your Shorts Film Festival Winners Announced

Updated: Sep 2


Salute Your Shorts Film Festival has announced its festival award winners from the 84 short films featured in this year’s drive-in and online edition. Some award-winning films are available to stream via the festival's online festival powered by Seed&Spark from August 30th to September 5th, 2020.

See the full list of winners below.


PILOT

BEST PILOT - THE 410 (Canada), Directed by Renuka Jeyapalan

THE 410


DRAMA

BEST OF CATEGORY - THE SPEECH (USA), Directed by Haohao Yan

RUNNER-UP - A WOMAN (Azerbaijan), Directed by Tahmina Rafaella

HONORABLE MENTION - EXAM (Iran), Directed by Sonia K. Hadad

THE SPEECH


COMEDY

BEST OF CATEGORY - I’M HAPPY, I PROMISE (USA), Directed by Mimi Cave

RUNNER-UP - POSTCARDS FROM THE END OF THE WORLD (Greece), Directed by Konstantinos Antonopoulos

HONORABLE MENTION - ESTHER (USA), Directed by Rebecca Halfon

I’M HAPPY, I PROMISE


GENRE

BEST OF CATEGORY - HAND IN HAND (Switzerland), Directed by Ennio Ruschetti

RUNNER-UP - HEAT (Netherlands), Directed by Thessa Meijer

HONORABLE MENTION - STUCCO (USA), Directed by Janina Gavankar, Russo Schelling

HAND IN HAND


SUPER SHORT

BEST OF CATEGORY - BLACK BOYS CAN’T CRY (USA), Directed by Victor Gabriel

RUNNER-UP - HAND IN HAND (Switzerland), Directed by Ennio Ruschetti

HONORABLE MENTION - HEAT (Netherlands), Directed by Thessa Meijer

BLACK BOYS CAN’T CRY


QUARANTINE CREATIVITY

BEST OF CATEGORY - “GHOSTS” (El Salvador), Directed by Diego Escobar

RUNNER-UP - LOOPY (USA), Directed by Max Cianci, Anthony Peduzzi

HONORABLE MENTION - FREERIDE SKIING AT HOME (Spain), Directed by Philipp Klein Herrero

“GHOSTS”


EXPERIMENTAL

BEST OF CATEGORY - NO CRYING AT THE DINNER TABLE (Canada), Directed by Carol Nguyen

RUNNER-UP - ZORG II (Estonia), Directed by Auden Lincoln-Vogel

HONORABLE MENTION - A LIVING SCULPTURE (UK), Directed by Diana Chire

NO CRYING AT THE DINNER TABLE


FEMALE DIRECTED

BEST OF CATEGORY - A LIVING SCULPTURE (UK), Directed by Diana Chire

RUNNER-UP - A WOMAN (Azerbaijan), Directed by Tahmina Rafaella

HONORABLE MENTION - MEATS (USA), Directed by Ashley Williams

A LIVING SCULPTURE


ANIMATION

BEST OF CATEGORY - ZORG II (Estonia), Directed by Auden Lincoln-Vogel

RUNNER-UP - ADAM (WITH AN EYE) (Australia), Directed by Derrick Duan, UN DIABLE DANS LA POCHE (France), Directed by Antoine Bonnet, Mathilde Loubes

ZORG II


STUDENT

BEST OF CATEGORY - THE SPEECH, (USA), Directed by Haohao Yan

RUNNER-UP - NO CRYING AT THE DINNER TABLE (Canada), Directed by Carol Nguyen

HONORABLE MENTION - HAND IN HAND (Switzerland), Directed by Ennio Ruschetti

THE SPEECH


DOCUMENTARY

BEST OF CATEGORY - LIV (USA), Directed by Alan Hicks

RUNNER-UP - SIXTH OF JUNE (USA), Directed by Henry Roosevelt

HONORABLE MENTION - ASHES TO ASHES (USA), Directed by Taylor Rees, Renan Ozturk, LA HISTORIA DE MATEO (MATEO'S STORY) (USA), Directed by Malona P. Badelt

LIV


PROGRAMMERS’ CHOICE AWARD

WINNER - THE DEVIL'S HARMONY (UK), Directed by Dylan Holmes Williams

HONORABLE MENTION - UNADOPTED (USA), Directed by Paula Neudorf, Arianna LaPenne

THE DEVIL'S HARMONY


AUDIENCE AWARD

WINNER - 1, 2, 3 ALL EYES ON ME (USA), Directed by Emil Gallardo

HONORABLE MENTIONS - UNADOPTED (USA), Directed by Paula Neudorf, Arianna LaPenne, RUNNING OUT (USA), Directed by Avi Kaye, BLOCKS (USA), Directed by Bridget Moloney, COFFEE SHOP NAMES (USA), Directed by Deepak Sethi

1, 2, 3 ALL EYES ON ME


BEST OF FEST

WINNER - WHITE EYE (Israel), Directed by Tomer Shushan

WHITE EYE

Congratulations!

Salute Your Shorts Film Festival Logo

1763 North Gower St.

Los Angeles, CA 90028 United States

saluteyourshortsfilmfestival@gmail.com

Stay connected

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube

Designed by Nakorn Chaisri

© 2020 Salute Your Shorts Film Festival. All rights reserved.